Press Releases

Türk İhracatçılar Uzak Pazarların Kilidini Açmaya Gidiyor

1 December 2022

Türkiye, “İhracatta Pazarları Genişletme Stratejisi” çerçevesinde Avustralya’da düzenlenen Fine Food 2022’ye 10 firma ve iki ihracatçı birliği ile katıldı. Türkiye’nin Avustralya pazarında özellikle unlu, şekerli ve kakaolu mamuller grubu ile büyük şansının olduğunu söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, pandemiden sonraki değişim ile birlikte Türkiye’nin elde ettiği bu avantajı kullanacaklarını söyledi. 

Read More

Hububat ve Bakliyatta %28’lik Büyüme

1 November 2022

Dünyanın en büyük gıda ve içecek inovasyon fuarlarından “Sial Paris 2022”, Fransa’nın başkenti Paris’te salgın sonrası ilk kez kapılarını açtı. Türkiye, 350 firma ile genel sıralama olarak adlandırılan milli ve bireysel katılımcı sayısı ile metrekare toplamında İtalya ve İspanya’nın ardından 3’üncü büyük yabancı katılımcı ülke olarak açıklandı. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR)’nin info stant ile katılım sağladığı fuarda gerçekleştirilen şeker şovları ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Dünyada genel gıda üzerine düzenlenen iki en büyük fuardan birisi olduğunu belirten İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, sektörün 2021’den 2022’ye geçerken yüzde 32’lik büyüme gösterdiğini, bu yılın ilk dokuz ayında ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik bir büyüme gösterdiğini söyledi. 

Read More

Hububat ve Bakliyat İhracatında Rekor Serisi Sürüyor

1 October 2022

Türkiye ihracatının önemli kalemlerinden olan hububat ve bakliyat sektörünün ihracatı artmaya devam ediyor. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) kasım ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,15 artışla 288,3 milyon dolara çıkarken; hububat sektörünün Türkiye geneli kasım ayı ihracatı ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20,25 artışla, 1 milyar 78 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında, hububat sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Suriye oldu. İHBİR’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise; ABD, Irak ve Yemen oldu. İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; Avrupa, Uzakdoğu ve Amerika kıtasındaki birtakım resesyon belirtilerine rağmen hububat bakliyat ve yağlı tohumlar grubunun hız kesmeden aylık ihracat rekorları kırarak büyümeye devam ettiğini belirtti.

Read More

Türkiye’den 200 Ülkeye Gıda İhracatı

1 September 2022

Dünyanın önde gelen şekerleme fuarlarından biri olan “YUMMEX ME” fuarı, bu sene “ISM ME 2022” adıyla Dubai’de düzenlendi. Fuar, yükselen Türk gıda sektörünün gövde gösterisine sahne oldu.  Fuara toplamda 6.000’den fazla firma katılırken, Türkiye’den 200 firma katılım gösterdi. Gıdada en büyük pazarın Ortadoğu olduğunu söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; sektörün şu an itibarıyla 200 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. Taycı, Avrupa’daki işlenmiş tarım ürünlerindeki büyük fabrikaların son zamanlarda kapılarını çalarak kendi markalarıyla üretim yaptırma teklifinde bulunduklarını söyledi.

Read More